Aromaterapia

Zapach olejków eterycznych jest przenoszony przez wyspecjalizowane nerwy z górnych partii przewodów nosowych do części mózgu odpowiedzialnej za tempo pracy serca, pamięć, równo­wagę hormonalną i inne funkcje. Stwierdzono, że nawet słabe, trudne do wychwycenia zapachy pobudzają reakcje neurochemiczne. Kolejne oznaki związku pomiędzy nosem i mózgiem to odkrycie, że ludzie ma­jący słaby węch z większym prawdopodobieństwem zapadają na cho­robę Alzheimera, schizofrenię i załamania nerwowe.

Wmasowywanie w skórę olejków eterycznych już od wieków stoso­wane jest w celach medycznych w Indiach, Chinach i na Bliskim Wschodzie. Aromaterapia jako nauka została zapoczątkowana we Francji dopiero w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Chemik pra­cujący w przemyśle perfumeryjnym przypadkowo się poparzył i na­tychmiast zanurzył ręce w kadzi z olejkiem lawendowym. Będąc świadkiem tego, jak szybko zagoiły się obrażenia, zaczął zgłębiać wła­ściwości uzdrawiające olejków eterycznych.

Uważa się, że rozprowadzenie olejków eterycznych w kąpieli lub wmasowanie ich w skórę, pozwala na wchłonięcie ich cząsteczek przez tkanki. Działanie takie odnosi skutki terapeutyczne, zwłaszcza w przy­padku stanów zapalnych i zakażeń, kiedy to dużą rolę odgrywa system odpornościowy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.