Ochrona

Pomimo ostrzeżeń w mass mediach, ludzie nadal wystawiają się na słońce i opalają. Badania na ponad trzydziestu tysiącach Amerykanów, którzy wypełnili ankietę służby zdrowia, wykazały, że dorosłe kobiety i dorośli mężczyźni znacznie rzadziej niż sześć lat wcześniej chronią się pod odpowiednim ubraniem, szukają cienia, przebywając na dwo­rze, czy używają filtrów przeciwsłonecznych. Zaledwie jedna trzecia ankietowanych regularnie używa filtrów.

Jako dermatolog, który ogląda zniszczenia spowodowane światłem słonecznym niemal codziennie, ręczę głową, że nic nie zapewni młodo wyglądającej skóry komuś, kto nieustannie pozwala sobie na bombar­dowanie promieniowaniem ultrafioletowym. Codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i przyjmowanie suplementów z granatu na zwiększenie mocy tych filtrów to krytyczne elementy ochronne po­rządku pielęgnacyjnego każdego dnia.

Wiele osób woli preparat z filtrem przeciwsłonecznym na wszystkie okazje, który mogą nakładać każdego dnia, bez względu na pogodę, czy to, co robią. Inni mają cały zestaw produktów, które stosują w zależno­ści od tego, czym się zajmują. Kobiety w dni robocze mogą używać pod­kładu wzbogaconego filtrem przeciwsłonecznym lub podbarwionego preparatem nawilżającym, który zawiera dwutlenek tytanu, a w weeken­dy, kiedy więcej czasu spędza się na dworze, pracując w ogródku czy chodząc na spacery, przerzucać się na filtr z wyższym SPF. Mężczyźni mogą stosować emulsję nawilżającą z SPF 15 codziennie po porannym goleniu i wodoodporny produkt o szerokim spektrum działania, SPF 30+, kiedy zamierzają spędzić więcej czasu na powietrzu. O kupowaniu preparatów chroniących przed słońcem należy myśleć tak jak o kupowa­niu ubrań. Mamy różne buty i różne kurtki na różne okazje, dlaczego nie skompletować szafy preparatów przeciwsłonecznych?

Aby uzyskać pełną ochronę przed słońcem dzięki jakiemukolwiek stosowanemu produktowi, należy nakładać go wcześnie, szczodrze i często. Idealnie byłoby pokrywać skórę filtrem pół godziny przed wyjściem na powietrze, znowu po pół godzinie przebywania na dwo­rze, a następnie co dwie godziny przez cały czas pozostawania na słoń­cu. Kto mocno się poci lub pływa, powinien powtarzać dawki jeszcze częściej. Do nasmarowania całego ciała konieczne jest co najmniej 0,035 litra produktu. Używając mniej, nie zapewniamy sobie tej samej ochrony SPF, o której informuje etykieta na opakowaniu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.