Odpowiednie składniki

Istnieje, z grubsza biorąc, trzy tysiące składników nawadniających po­wszechnie używanych w produktach sprzedawanych bez recepty. Większość z nich działa, tak jak naturalne czynniki nawilżające – to jest przyciągają i zatrzymują wodę wokół komórek w mniej więcej dwudziestu warstwach martwych komórek skórnych składających się na warstwę rogową. (Pomimo że w owej warstwie nie ma zbyt dużo wody to niemal połowa znajduje się w przestrzeni międzykomórko­wej. Niemniej korneocyty, martwe komórki skóry, też zawierają nie­wielkie ilości naturalnych czynników nawilżających). Składniki te zwane są humektantami. Jednym z najbardziej powszechnych i naj­skuteczniejszych jest sól sodowa PC A, która również jest naturalnie obecna w skórze.

Środki zmiękczające powierzchnię skóry przez jej natłuszczenie (emolienty) również nawilżają. Niektóre tworzą cienką warstewkę na powierzchni skóry, gdzie zatrzymywana jest wilgoć. Mogą również przenikać warstwę rogową i zatrzymywać w niej wodę. W istocie, ceramidy, które stanowią około połowy tłuszczy strukturalnych w war­stwie rogowej, można również stosować zewnętrznie w celu zwiększe­nia nawodnienia. Gliceryna jest przykładem bardzo skutecznego środka zmiękczającego powierzchnię skóry. Oleje, takie jak krokoszowyczy masło shea, są również pomocne przy zatrzymywaniu wody w warstwie zrogowaciałej.

Nie tylko środki nawilżające mogą zawierać składniki zwiększające nawilżenie. Nawet środki do demakijażu, które zmywa się po paru mi­nutach, można wzbogacić o zatrzymujące i przyciągające wodę skład­niki, pozostawiające za sobą nawilżającą warstwę, tak zwany film. Aby delikatnie usunąć ze skóry brud i martwe komórki, potrzebne są łagod­ne detergenty, z którymi jednak nie można przesadzać, żeby nie pozba­wić się naturalnie nawilżających tłuszczów, wytwarzanych przez samą skórę. Nie tylko chcemy uniknąć zakłócania funkcji ochronnej skóry, ale zależy nam na tym, aby ją bardziej nawilży.

Toniki to kolejny sposób dostarczenia skórze wraz z wodą składni­ków nawilżających. Spryskanie tonikiem zawierającym humektanty, a zaraz po nim, kiedy skóra jest jeszcze wciąż wilgotna, zastosowanie środka nawilżającego czy produktu pielęgnacyjnego, może napełnić wierzchnie warstwy skóry wodą i substancjami zatrzymującymi.

Złuszczanie jest także przydatne podczas nawilżania (zob. rozdział pią­ty), a niektóre środki nawilżające zawierają kwasy alfa-hydroksylowe, które wpływają na poprawę zdrowia i funkcjonowania warstwy rogowej.

Utrzymywanie skóry w dobrym nawilżeniu to wykonywanie pew­nych zabiegów i powstrzymywanie się od innych. Oznacza to unika­nie produktów, o których wiemy, że podrażniają lub wysuszają skórę. Ludzie z problemami trądziku wieku dojrzałego będą mieć kłopot z tym zaleceniem. Moje podejście do trądziku wieku dojrzałego to przede wszystkim poprawienie zdrowia skóry dzięki zwiększaniu w niej zawartości wody od wewnątrz i od zewnątrz, a następnie zasto­sowanie środków zwalczających trądzik w wybranych miejscach, za­zwyczaj tam, gdzie gruczoły łojowe są najaktywniejsze, wzdłuż nosa i brody. Oto mój sposób na problemy, które nazywam potrzebami szczególnej troski.

Celem najważniejszym jest poprawienie stanu zdrowia skóry, tak aby mogła skutecznie sama się naprawiać i leczyć. Jeśli natomiast pro­blemy się utrzymują, to można je zwalczać za pomocą kuracji specjal­nie opracowanej dla konkretnego przypadku

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.