Różnica, którą widać

Pewna poprawa, taka jak blask, który następuje po usunięciu mar­twych, wyschniętych komórek skórnych czy ulepszeniu krążenia w skórze, będzie zauważalna od razu. Inne, bardziej dramatyczne zmiany – zmniejszenie delikatnych zmarszczek, blaknięcie przebar­wionych miejsc, zwiększone wytwarzanie kolagenu – zaczną się poja­wiać po mniej więcej pięciu tygodniach. Poprawa będzie się utrzymy­wać tak długo, jak długo stosuje się program. Zresztą niektóre zmiany związane z wiekiem zostaną całkowicie powstrzymane. Ciągłe stoso­wanie suplementów zapobiegających starzeniu oraz zabezpieczeń przed promieniami słonecznymi oznacza, że nigdy nie zobaczymy, co mogłoby się stać, gdybyśmy nadal ignorowali potrzeby naszej skóry związane z nawilżaniem, odbudową i ochroną.

Mój program kształtował się przez niemal trzy dekady i obejmuje pięć zasad pielęgnacji skóry.

  • Po pierwsze, skóra musi być zdrowa. Jej najważniejszą funkcją jest bycie zaporą utrzymującą wewnątrz wilgotność i powstrzymującą środki drażniące, toksyny i inne czynniki zewnętrzne. Jedynie zdrowa skóra spełnia wszystkie te ważne wymagania.
  • Po drugie, ważne jest dostarczenie skórze wody od wewnątrz i z ze­wnątrz oraz naprawa błon komórkowych, aby wszystkie komórki ca­łego ciała były wypełnione do granic możliwości wodą. Wszystko, co robi się dla skóry, jest nakierowane na zwiększenie dostaw wody.
  • Po trzecie, codzienna naprawa wszelkich szkód, które występują w wyniku wewnętrznych lub zewnętrznych ataków. Dzięki przy­wróceniu i utrzymywaniu zdrowia skóry, zaczyna ona funkcjono­wać bardziej młodzieńczo.
  • Po czwarte, skóra musi być chroniona przed dalszymi urazami z otoczenia oraz przed szkodami wyrządzanymi przez siły we­wnętrzne, takie jak stres.
  • Po piąte, realizowanie wszystkich powyższych celów za pomocą całościowego programu z różnorodnymi składnikami i suplemen­tami, które nakierowane są na wszystkie przyczyny starzenia się, a nie jedną wybraną. Wszystko, co zrobi się na skórze lub dla skó­ry, oparte jest na przepisie złożonym z przeciwutleniaczy, czynni­ków zapobiegających stanom zapalnym, nawilżaczy, substancji budujących kolagen oraz substancji ochronnych. Żaden pojedyn­czy produkt czy składnik nie jest w stanie zrobić tego, co musi być zrobione, żeby odbudować i odmłodzić skórę.

Procesy powodujące starzenie nie mogą być powstrzymywane wiecznie. Obserwowałem jednak, że starzenie skóry można spowolnić, a wiele szkód naprawić. Należy w tym celu konsekwentnie przestrze­gać wszystkich kroków programu. Nawet skutki silnie działających le­ków, takich jak Retin-A, który poprawia drobne zmarszczki i pobudza wytwarzanie kolagenu, nie trwają bez końca. Jak wykazują badania, skóra powraca do stanu sprzed kuracji zaraz po odstawieniu lekarstwa.

Odnowa komórek i wytwarzanie kolagenu to toczące się procesy fi­zjologiczne, które należy utrzymywać na najwyższym dla nich pozio­mie. Twierdzę, że da się to osiągnąć przez stałe odżywianie skóry składnikami pokarmowymi, które ją odbudowują, przywracają do zdrowia i chronią.

Kosmeceutyki i suplementy, na których opiera się mój program opóźniający starzenie, są wynikiem wysiłków badawczych wielu na­ukowców ostatnich kilkunastu lat. W niektórych przypadkach, te natu­ralne, aktywne składniki, takie jak witamina C, nie są niczym nowym, jednak dzisiejsza technologia pozwala na włączanie ich w trwałe i przyjemne w użyciu produkty. Pewne składniki, na przykład kwasy hydroksylowe, zostały po prostu odkryte na nowo i weszły w skład de­likatnych formuł, odpowiednich dla wszystkich rodzajów skóry.

Produkty do pielęgnacji skóry są obecnie szeroko dostępne, nie wyłączając silnie działających przeciwutleniaczy, powstrzymujących wolne rodniki, które częściowo są wynikiem procesów starzenia, a czę­ściowo rezultatem urazów związanych z otaczającym nas środowi­skiem. Produkty te zawierają również czynniki przeciwzapalne, kojące dla skóry. I wreszcie, istnieją także substancje nawilżające, przyciąga­jące wodę do skóry i poprawiające jej zdolność zatrzymania wody w sobie.

Są suplementy przywracające komórkom skórnym zdrowie i witalność, które mają korzystne działanie na wszystkie komórki ludzkiego ciała. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki nie dotyczą wy­łącznie skóry, oddziałują one na ścianki naczyń krwionośnych oraz na tkankę płuc i mózgu. Każda komórka organizmu jest na nie podatna. W istocie naukowcy odkrywają teraz, że stany zapalne odgrywają de­cydującą rolę w rozwoju wielu chorób związanych ze starzeniem, ta­kich jak cukrzyca, choroby serca czy rak.

To przywodzi nas z powrotem do mojego podstawowego założenia pielęgnacji zdrowej skóry. Cokolwiek zrobi się dla zdrowia skóry, wpłynie korzystnie na zdrowie całego organizmu. Cokolwiek zrobi się dla zdrowia całego ciała, poprawi stan zdrowia – oraz wygląd – skóry. Moją filozofię można podsumować krótko: zadbaj o zdrowie skóry, a organizm dokończy dzieła.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.