Moc granatu

Owoc granatu zawiera wyjątkowy przeciwutleniacz zwany kwasem ellagicznym, który jest silniejszy nawet od antyoksydantów w zielonej herbacie. Według opublikowanej w „Journal of Agriculture and Food Chemistry” pracy, przeznaczony do sprzedaży sok z granatów ma trzy razy większe działanie przeciwzapalne niż taka sama ilość czerwonego wina czy zielonej herbaty. Badacze przypisują tę właściwość trzem składnikom granatu: taninom w skórce oraz antocyjaninom i kwasowi ellagicznemu w nasionach.

Moc przeciwzapalna granatu jest doskonale znana od niepamiętnych czasów. W starożytności Hipokrates opisał leczniczą moc tego indiań­skiego i afrykańskiego owocu. Przez Greków był używany do leczenia wielu stanów zapalnych od zapalenia oskrzeli po biegunkę. W innych kulturach stosowano go w leczeniu miażdżycy i astmy, a nawet, żeby wspomóc rekonwalescencję po urazach. Granat jest również skuteczny przeciw wirusom, niszcząc je już w momencie zetknięcia z nimi. Efek­tywnie chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Inne składniki gra­natu – antocyjanidyny – wchodzą w reakcje z kwasem ellagicznym, by wydatniej zwiększać moc tego przeciwutleniacza.

Silne antyoksydanty w granacie podnoszą poziom glutationu, natu­ralnego przeciwutleniacza, który wspomaga ochronę DNA w komór­kach przed uszkodzeniami wolnych rodników. Glutation jest również niezbędny w pomocy organizmowi w przetwarzaniu hormonów, takich jak estrogen, który także chroni skórę.

Polifenole w rodzaju kwasu ellagicznego powstrzymują także po­wstawanie szkodliwych enzymów, powodujących niekontrolowany przyrost komórek. Jest to ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej, ponieważ niekontrolowany podział komórek jest cechą charakte­rystyczną raka. Powstrzymując określone enzymy, kwas ellagiczny i inne polifenole regulują wymianę komórek i dają komórce czas na normalny podział i całkowite uformowanie. Uważa się również, że kwas ellagiczny wzmacnia ściany komórkowe, czyniąc je mniej podat­ne na zniszczenia przez wolne rodniki i zapobiegając utracie wody.

Aby udowodnić, że granat poprawia skuteczność ochronną filtrów przeciwsłonecznych, poprosiłem niezależne laboratorium o przetesto­wanie ośmiu różnych formuł z filtrami przeciwsłonecznymi – z których cztery zawierały wyciąg z owocu granatu. Dodanie granatu zwiększy­ło współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym formu­ły o dwadzieścia procent. Następnie wypróbowaliśmy te same formuły przed i po pięciu dniach, podczas których ochotnicy przyjmowali dzienny suplement. Faktor wszystkich filtrów przeciwsłonecznych podniósł się średnio o dwadzieścia pięć procent.

Powyższe wnioski wpłynęły na to, że kilka lat temu zmieniłem swo­je zalecenia. Zacząłem prosić pacjentów, by łączyli dzienną dawkę gra­natu i inne suplementy przeciwutleniaczy z codzienną pielęgnacją oraz stosowali również powierzchniowe zabiegi używając witaminy C o wysokim stopniu stężenia przez kilka tygodni parę razy w roku. Zauważyłem lepsze rezultaty niż te, które można osiągnąć używając peelingów z kwasem glikolowym i antyoksydantów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.