KREM PRZECIW ZMARSZCZKOM NA RECEPTĘ

Sześćdziesiąt lat temu naukowcy rozpoczęli opracowywanie syntetycznych form witaminy A nazwanych retinoidami. Wiele stosowano jako lekarstwa, a jedna z nich – tretinoina – okazała się skuteczna w przypadku trądziku i zmarszczek.

Tretinoina do powierzchniowego stosowania jest dostępna na receptę jako Retin-A lub Renova. Retin-A jest najpowszechniej stosowanym remedium na trądzik. Renova, będąca tretinoiną w podłożu środka zmiękczającego powierzchnię skóry, to czynnik odmładzający o bardzo dużej mocy.

Tretinoina, znana również jako kwas all-trans-retynowy, wy­gładza powierzchnię skóry i ujednolica pigmentację. Dobrze ra­dzi sobie z niektórymi oznakami starzenia, zwłaszcza tymi spo­wodowanymi przez uszkodzenia słoneczne.

Bez wątpienia tretinoina jest skuteczna w umożliwianiu skó­rze wyglądania i zachowywania się jak skóra młoda. Początko­wo jednak może podrażniać i niektóre osoby nie tolerują jej przez te kilka tygodni, jakie potrzebne są skórze do przywyknię­cia. W przypadku retinolu osiągnięcie tych samych rezultatów może zabrać więcej czasu, za to dla większości ludzi jest on mniej podrażniający niż tretinoina.

Od czasu do czasu przepisuję tretinoinę, jednak zawsze, omawiając leczenie z pacjentami, kładę nacisk na fakt, że to lekarstwo działa wyłącznie na jeden aspekt starzejącej się skó­ry. Nadal będą potrzebne antyoksydanty, środki przeciwzapal­ne i nawadniające, aby bronić skórę przed następnymi uszko­dzeniami. W istocie, wszystkie te pozostałe – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – składniki zapobiegające sta­rzeniu będą tym bardziej niezbędne do przeciwdziałania pew­nym podrażnieniom, stanom zapalnym i wysuszeniu, które często towarzyszą stosowaniu tretinoiny. Podkreślam koniecz­ność stałego używania filtru przeciwsłonecznego o szerokim spektrum, nawet w pochmurne dni. Tretinoina sprawia, że skóra staje się nadwrażliwa na słońce i normalnie dobrze to­lerowana ilość promieni słonecznych może spowodować po­ważne poparzenia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.