Co znaczy – skóra normalna?

Pory skórne są średniej wielkości. Chociaż na nosie i podbródku jest ich więcej i te miejsca mogą być bardziej świecące niż policzki i okolice oczu, nie ma zmartwień z powodu wągrów i pryszczy. Karnacja jest jasna i gładka w dotyku.

Skóra jest na ogól wolna od niedoskonałości i dobrze znosi skoki temperatur. Na zimnie policzki mogą się zaczerwieniać, ale nie po­drażniają się, a naczynka krwionośne nie pękają. Makijaż dobrze trzyma się na takiej cerze. Warunki pogodowe mogą odmienić taką skórę: jest nieco bardziej tłusta, gdy jest ciepło, i suchsza, gdy robi się zimno.

Co znaczy – skóra sucha?

Pory są małe i delikatne, nawet na no­sie i podbródku. Tam, gdzie pory są nieliczne, mogą występować łuszczące się miejsca, a skóra na policzkach jest wówczas cienka. U niektórych osób bywa tak przezroczysta i delikatna, że można pod nią dostrzec drobne naczynia krwionośne, widoczne zwłaszcza na policzkach. Skóra wygląda na gładką, ale pod dotykiem opuszków palców czujemy szorstkość. W ciągu pół godziny po umyciu jej de­likatnym środkiem oczyszczającym, zwłaszcza jeżeli nie użyliśmy jakiegoś produktu nawilżającego, w konsystencji skóry odczuwalne jest napięcie. W połowie dnia ściągnięcie owo może już powodować dyskomfort. Warunki pogodowe, takie jak niskie temperatury i wiatr, również źle wpływają na skórę i mogą się pojawić czerwone, łusz­czące się placki. Zauważalne są bardzo delikatne zmarszczki po­wierzchniowe zarysowane na policzkach. Dzieje się tak dlatego, że naturalne linie skóry nie są zmiękczane z powodu niedoborów na­wilżenia i stają się wyrazistsze. Kremy i emulsje nawilżające znika­ją zaraz po nałożeniu.

Sucha skóra podobna jest do suchej gąbki. Jest szorstka, twarda i ma małe spękania. Kiedy taka sucha jak gąbka zostaje zanurzona w wodzie staje się elastyczna, miękka i delikatna, a owe małe spęka­nia zanikają.

Suchość jest spowodowana brakiem wystarczającej ilości sebum lub tłuszczów strukturalnych albo obu naraz. Może więc być wynikiem te­go, że gruczoły łojowe nie produkują wystarczających ilości łoju, lub tego, że starzenie powoduje niedobory w produkcji tłuszczów struktu­ralnych wewnątrz komórek skórnych i dookoła nich, lub że zbyt moc­no bądź zbyt często oczyszczamy skórę. Niekiedy wysusza zły podkład lub puder. Niezależnie od powodów brak nawilżenia zakłóca funkcję obronną skóry.

Jeśli suchość nie ustępuje pomimo przestrzegania odpowiedniego planu podstawowej pielęgnacji skóry dla skóry suchej lub stan skóry się pogarsza, to należy zgłosić się do lekarza na kontrolę. Sucha skóra może być oznaką kłopotów ze zdrowiem, na przykład z tarczycą.

Co znaczy – skóra tłusta?

Pory są zauważalne, skóra czasami się świeci i jest w dotyku zatłuszczona, szczególnie na nosie, czole i pod­bródku. Ogólny koloryt cery jest z dużym prawdopodobieństwem zie­misty. Osoby z tłustą skórą mogą nieco odetchnąć, gdy zaczynają się starzeć. Mają mniej zmarszczek niż znajomi z suchą, a nawet normal­ną skórą. Z biegiem czasu głębsze zmarszczki zaczną przeważać nad mimicznymi.

Skóra dobrze znosi zimno i wiatr, ale ciepła, wilgotna pogoda spra­wia, że błyszczy się od łoju. Podkład znika po godzinie, a emulsje i kre­my nawilżające wchłaniają się powoli.

Powszechnie uważa się, że osoby z tłustą skórą są bardziej podatne na trądzik. Przekonałem się, że trądzik wieku dojrzałego występuje na wszystkich typach skóry.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.