Potrzeby szczególnej troski

Wypryski i podrażnienia mogą się ujawniać niezależnie od rodzaju skóry. Trzy z najbardziej rozpowszechnionych problemów to trądzik, skóra zmęczona stresem (którą nazywam skórą miejską) oraz choroby.

Trądzik. Pewnie zauważyliście maleńkie, blade kropki łoju w po­rach. Niemal każdy je obserwuje w pewnych miejscach, na przykład, wzdłuż skrzydełek nosa. Kiedy takie uwięzione sebum jest wystawio­ne na działanie powietrza, zmienia kolor na czarny. Zaskórniki otwar­te, czyli wągry, oraz zaskórniki zamknięte pokrywają miejsca, gdzie jest więcej gruczołów łojowych, takie jak nozdrza nosa czy środek podbródka. Wypryski mogą się pojawiać zawsze, ale przytrafiają się zwłaszcza kobietom na kilka dni przed rozpoczęciem okresu, kiedy po­ziom estrogenu się obniża i w krwiobiegu jest więcej hormonu męskie­go – androgenu.

Kiedy łój miesza się z martwymi komórkami skórnymi i staje się siedliskiem bakterii, wtedy powstają czerwone stany zapalne – wypry­ski. Jest to trądzik. I wbrew obiegowym opiniom nie powoduje go tylko łój, ani też nie jest to wyłącznie problem nastolatków.

Dorośli, którzy nigdy nie mieli kłopotów z wypryskami w okresie dojrzewania, mogą zacząć uskarżać się na trądzik w późniejszych la­tach. Kiedy jest się narażonym na stres, organizm wytwarza więcej adrenaliny lub epinefryny. Gruczoły produkujące te hormony są tak­że źródłem dehydroepiandrosteronu (DHEA), który pobudza gruczo­ły łojowe w skórze do wytwarzania większych ilości sebum. Kobiety przechodzące menopauzę miewają niekiedy trądzik z powodu nie­równowagi hormonalnej, która występuje jako rezultat spadku estro­genu. W krwiobiegu pojawia się więcej męskiego hormonu – andro­genu – niż kobiecego, a androgen ma wpływ na działalność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum jest jednym z warunków roz­woju trądziku.

Typowa zmiana trądzikowa jest obrzmiała, czerwona, a czasami na­wet grudkowata. W przypadkach krańcowych formuje się torbiel, któ­ra może doprowadzić do blizny. Większość wytwórców produktów do pielęgnacji skóry oraz do makijażu unika składników przyczyniających się do powstawania wągrów, niemniej niektóre specyfiki, podobnie jak niektóre lekarstwa mogą nadal przyczyniać się do wystąpienia trądzi­ku. W przypadku przewlekłego pojawiania się dotkliwych wyprysków, należy udać się do dermatologa, który przeprowadzi konieczny wy­wiad, żeby ustalić przyczynę i przepisać odpowiednią kurację. Kosme­tyczka również może pomóc, stosując na przykład zabiegi głębokiego oczyszczania.

Niemniej sam łój nie powoduje trądziku, więc zmienianie jedynie gospodarki tłuszczowej go nie uleczy. Dlatego też zalecam przestrze­ganie pielęgnacji odpowiedniej dla danego typu skóry, a następnie do­danie do niej produktów leczących trądzik. Mogą to być czynniki antybakteryjne niszczące bakterie wywołujące trądzik, jeszcze silniej działający czynnik złuszczający, wspomagający pozbywanie się nagro­madzonych komórek skórnych w porach lub mieszkach włosowych oraz substancje wysuszające do usunięcia nadmiaru łoju. Zwalczanie stanów zapalnych, będące częścią każdej pielęgnacji, jest szczególnie istotne w przypadku skóry ze skłonnością do wyprysków, ponieważ mieszanka bakterii, łoju i komórek skórnych może zapoczątkować zgubną w skutkach reakcję zapalną. Jest to podejście uniwersalne, gdyż łączące walkę ze zmarszczkami z zapobieganiem wszystkim czynni­kom wywołującym wypryski.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.