Skóra w okresie menopauzy

Niektórzy dermatolodzy są zdania, że skóra osób po czterdziestym roku życia powinna być traktowana od­miennie. Mówią, że „skóra dojrzała” jest typem skóry samym w sobie. Jestem przekonany, że wszyscy dorośli mają „dojrzałą skórę” i zaleca­ne przeze mnie produkty i ich alternatywy są przeznaczone dla ludzi w każdym wieku. Niemniej jednak skóra kobieca jest poddana zmien­nej równowadze hormonów przed menopauzą, w jej trakcie oraz po tym okresie.

U kobiet, które nigdy w życiu nie miały wyprysków, mogą wówczas pojawić się pryszcze, ponieważ panie te mają teraz mniej estrogenu po­skramiającego krążący w ich organizmie androgen pobudzający wy­twarzanie łoju. Z tego samego powodu mogą mieć więcej włosów na twarzy i bardziej się pocić. Poza tym, ponieważ skóra z wiekiem staje się coraz cieńsza, kobiety po menopauzie z reguły mają więcej widocz­nych uszkodzeń spowodowanych słońcem, takich jak brązowe plamy czy drobne rozszerzone naczynia krwionośne oraz coraz wrażliwszą skórę. W istocie, starsze kobiety powinny jeszcze bardziej uważać na słońce, zimno czy wiatr.

Chociaż większość lekarzy przyjmuje, że tylko kobiety przechodzą menopauzę, uważam, że mężczyźni w średnim wieku również doś­wiadczają zmian hormonalnych. Dlatego zalecenia dla skóry w okresie menopauzy mogą się okazać korzystne również dla nich.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.