Skóra wrażliwa

Najwrażliwszą skórę mają ludzie o jasnej ce­rze i jasnych oczach. Skóra taka ma skłonności do pieczenia, kiedy zaaplikuje się jej pewne składniki i z pewnością czytelnicy nabrali już przez lata doświadczenia, czego należy unikać. Może ona także reagować na zimne temperatury i wiatr, stając się zaczerwieniona i podrażniona. Zauważalne bywają również drobne pęknięcia oraz złuszczanie się makijażu. W istocie, funkcja ochronna u ludzi z wrażliwą skórą jest zaburzona i właśnie dlatego skóra ta jest tak bezbronna wobec nakładanych na nią specyfików. Chociaż podraż­nienia – zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i poparzenia – któ­rych czasem doświadczamy, nie są tym samym, co prawdziwe reak­cje alergiczne, to jesteśmy na te reakcje bardziej podatni i możemy cali pokryć się wysypką z powodu uczulenia na jakiś zapach, skład­nik czy lekarstwo.

Z małymi wyjątkami formuły z mojego programu są bezpieczne dla większości ludzi o wrażliwej skórze. Dlatego też nie opracowy­wałem zaleceń odrębnej pielęgnacji codziennej dla tego typu skóry. Zazwyczaj wystarczy postępować według zaleceń dla skóry suchej. Mogą się jednak pojawić reakcje alergiczne na niektóre składniki, niezależnie od ilości przeprowadzonych wcześniej testów, mających na celu wykluczyć powodowanie uczuleń. Warto więc przed pierw­szym użyciem produktu przeprowadzać próby na własną rękę, do­słownie – na własnej ręce, a ściślej po wewnętrznej stronie ramienia. Możliwe, że nagle zareagujemy alergicznie na produkt używany bez problemów od lat, nie można zatem lekceważyć żadnych niecodzien­nych objawów, takich jak zaczerwienienia, wysypki, podrażnienia, pieczenie czy łuszczenie się skóry, pojawiających się podczas stoso­wania danego produktu.

Według niektórych sondaży około czterdziestu procent kobiet oświadcza, że ma wrażliwą skórę. Skarżą się na zaczerwienienia, swę­dzenie, uczucie ściągnięcia, pieczenie i oparzenia w reakcji na zmiany w klimacie, wystawienie na słońce czy stosowanie określonych pro­duktów. Nie wiadomo, ile z nas rzeczywiście ma wrażliwą skórę, ale szacuje się, że nawet do dwudziestu procent ludzi jest uczulonych na różne produkty mające kontakt z ich skórą.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.