Przebarwienia

Najbardziej znanym remedium na zbyt wiele pig­mentu lub nierówne rozprzestrzenianie melaniny, powszechnie nazywa­ne przebarwieniami, jest hydrochinon. Nie jest to właściwie wybielacz, chociaż niektórzy ludzie określają produkty zawierające hydrochinon jako kremy wybielające cerę. Hydrochinon rozjaśnia skórę dzięki po­wstrzymywaniu reakcji chemicznych, w wyniku których powstaje melanina. Hydrochinon może być łączony z kwasami alfa-hydroksylowy- mi, na przykład z kwasem glikolowym, co przyśpiesza odnowę komórek. Skóra szybciej pozbywa się komórek skórnych z nadmiarem pigmentu, a zabarwienie nowych komórek jest bardziej ujednolicone.

Dostępne bez recepty wybielacze skóry zawierające dwuprocentowe lub mniejsze stężenie hydrochinonu są odpowiednie dla większości osób. Silniejsze koncentraty można kupować po przepisaniu przez le­karza. Przepisywane bywają także formuły łączące hydrochinon z Retinem-A i innymi składnikami. Zazwyczaj nie zalecam tego rodzaju mieszanek, ponieważ sądzę, że chociaż przynoszą pewne natychmia­stowe korzyści, to stosowane dłużej są zbyt podrażniające i w istocie mogą przyczynić się do kłopotów z pigmentacją. Często proponuję za­stępowanie produktów zawierających hydrochinon preparatami oparty­mi na innych rodzajach czynników rozjaśniających lub stosowaniem jednego typu wybielacza rano, a drugiego wieczorem.

Kobiety ciężarne lub karmiące nie powinny używać preparatów za­wierających hydrochinon, ponieważ jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań gwarantujących bezpieczeństwo stosowania wówczas tego składnika.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.