Skóra tłusta

Skóra tłusta nie znaczy niezdrowa. Gruczoły łojowe wewnątrz miesz­ków łojowych są po prostu genetycznie zaprogramowane na zwiększo­ną aktywność w reakcji na pobudzenie hormonalne. To przyśpieszone wytwarzanie łoju przysparza kłopotów, ponieważ nadaje cerze świecą­cy wygląd. Chociaż skóra tłusta jest postrzegana jako nawilżona, mo­że jej w istocie brakować odpowiedniej ilości tłuszczów struktural­nych. Dlatego jednym z głównych celów pielęgnacji jest pozbycie się połyskiwania skóry bez usuwania zbytniej ilości substancji naturalnie nawilżających skórę, które są pomocne przy utrzymywaniu właściwe­go poziomu zawartości wody w skórze.

Do oczyszczania skóry tłustej zalecam stosowanie preparatów nieco silniej działających pod względem usuwania powierzchniowego tłusz­czu niż w przypadku skóry normalnej i mieszanej. Korzystne może oka­zać się zwiększenie dawki złuszczania przez stosowanie preparatów opartych na kwasach hydroksylowych co drugi dzień lub częściej, jeśli tylko nie będzie żadnych niepokojących sygnałów ze strony skóry.

Następnie, kiedy skóra nadal jest wilgotna od toniku, przeciwutle­niaczami zachęcamy ją do walki z pochodzącymi ze środowiska wol­nymi rodnikami. Pozwalamy, żeby antyoksydanty przez kilka minut przesączały się w głąb skóry, po czym zapewniamy sobie pozostanie tych dzielnie zwalczających wolne rodniki substancji wewnątrz skóry lekkim, wzbogaconym w witaminy kremem nawilżającym lub emulsją. Dla ochrony przed słońcem stosujemy pozbawiony tłuszczów krem z filtrem przeciwsłonecznym. To dlatego warto zwrócić uwagę na tytan – jego rozdrobnione cząsteczki nadadzą skórze matowe wykończenie, re­dukując do minimum połysk tłustej cery.

Rano przyjmujemy odpowiedni dla siebie preparat multiwitamino- wy oraz suplementy z wapnem i kwasem tłuszczowym, przeciwutle­niaczami i substancjami budującymi kolagen. Na wzmocnienie działa­nia filtru przeciwsłonecznego warto również przyjąć suplement z granatu.

Wieczorem stosujemy całościowy produkt przeznaczony do zapo­biegania problemom związanym z trądzikiem, który nie tylko ma na uwadze rozmaite czynniki przyczyniające się do powstawania wypry­sków, ale oprócz składników złuszczających i nawilżających zawiera także substancje budujące kolagen, takie jak retinol. W przypadku po­jawiania się wyprysków nie zawadzi wypróbować aplikowania miej­scowego leczenia przeciw trądzikowi o silniejszym działaniu, co mo­że jednak okazać się niewystarczające, jeśli wypryski są codziennym problemem.

Dobrze jeśli krem nawilżający czy emulsja zawierają tłuszcze struk­turalne i łagodzące substancje pochodzenia roślinnego. Natomiast sto­sowanie wieczorem preparatów zmiękczających skórę lub okluzyjnie nawilżających jest zbędne. Przyjmujemy za to suplementy kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy i substancji budujących kolagen.

Co tydzień fundujemy skórze specjalny zabieg nawilżania witaminą C, żeby nasycić ją przeciwutleniaczami. A w miarę możliwości, co naj­mniej raz na kwartał, udajemy się do gabinetu kosmetycznego na głę­bokie nawilżanie witaminą C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.