Trądzik

Najskuteczniejsze produkty leczniczo-pielęgnacyjne dla osób trapionych przez trądzik zawierają mieszankę składników, które zajmują się różnymi stronami tej dolegliwości. Na przykład, kwasy alfa-hydroksylowe eliminują obumarłe komórki skórne zatykające pory. Kwas beta-hydroksylowy i kwas salicylowy również biorą udział w usuwaniu komórek skóry, a przy tym pobudzają gojenie. W zależno­ści od rodzaju skóry przynajmniej raz dziennie stosujemy preparat oczyszczający z kwasami hydroksylowymi.

Jako uzupełnienie porannych zabiegów opartych na witaminie C, które zwalczają zarówno te wolne rodniki powstające w wyniku stanu zapalnego spowodowanego trądzikiem, jak i te powstałe na skutek czynników środowiska zewnętrznego, konieczny będzie pielęgnacyjny produkt zawierający antyseptyczne składniki umożliwiające skórze po­zbycie się bakterii występujących na jej powierzchni. Ponieważ skóra dotknięta trądzikiem jest najprawdopodobniej podrażniona i zmaga się ze stanem zapalnym, niezbędny będzie cynk i łagodząca alantoina. Większość składników można połączyć w jednym preparacie, który dostarczy jednocześnie witaminę A i C, cynk oraz kojące dla skóry sub­stancje pochodzenia roślinnego.

Jeśli trądzik nie reaguje na przedsięwzięte wysiłki, to należy udać się do lekarza. Możliwe, że niezbędne będzie zapisanie wewnętrznego i / lub powierzchniowego leczenia antybiotykiem na przerwanie cyklu trądzikowego, który rozpoczyna się głęboko wewnątrz porów lub mieszków włosowych. W przypadku niektórych kobiet nierównowaga hormonalna może ulec poprawie w wyniku stosowania pigułek anty­koncepcyjnych lub zastępczej terapii estrogenowej. Nie zapominajmy przy tym, że również umiejętność minimalizowania stresów pomaga w oczyszczeniu skóry.

Dla ochrony przeciwsłonecznej niezbędny będzie preparat z filtrem ochronnym pozbawiony tłuszczu. Rozdrobnione cząsteczki tytanu mi­nimalizują świecenie tłustej cery i nadają skórze matowy odcień.

Rano przyjmujemy odpowiedni dla siebie preparat multiwitaminowy oraz suplementy z wapnem i kwasem tłuszczowym, przeciwutleniacza­mi i substancjami budującymi kolagen. Na wzmocnienie działania filtru przeciwsłonecznego warto również przyjąć suplement z granatu.

Wieczorem stosujemy ten sam produkt na trądzik, a następnie apli­kujemy lekki środek nawilżający. W razie konieczności nakładamy miejscowo silniejszy preparat na wszelkie aktywne zmiany. Powtarza­my zestaw przyjmowanych suplementów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.